Potpunu individualnost i jedinstvenu savršenost lica čine njegove jagodice. One daju licu simetriju, srcolik oblik ili perfektnu ovalnost, ali sa godinama proces starenja i opuštanja kože napreduje i utiče na izgled ovog dela lica.
Promene koje nastaju mogu biti uzrok nezadovoljstva izgledom. Gubi se punoća obraza i svež, zategnut izgled, te se traži rešenje za povratak divnih mladalačkih kontura centralnog dela lica. Hijaluron fileri ili pak operacija jagodica obezbediće vam željeni izgled.
Jagodice na licu – anatomija, fiziologija i promene
Dobro definisane jagodice značajno popravljaju estetski doživljaj lica, daju blistav izgled i imaju ulogu u simetriji dve strane lica.
Jagodične (zigomatične) parne kosti čine podlogu samim jagodicama i učestvuju u obliku lica jer formiraju izbočinu obraza. Svaka zigomatična kost je preko tri nastavka povezana sa susednim kostima glave – čeonom, slepoočnom i kosti gornje vilice.
Prirodne varijacije u strukturi jagodica uslovljene su u osnovi strukturom ovih kostiju a potom definisanim mišićima i potkožnim masnim tkivom koji se na njima nalaze.
Tako možemo primetiti da:
- Bucmasti obrazi daju punoću i stvaraju mladalački izgled.
- Visoko postavljene i naglašene jagodice smatraju se najprivlačnijim. Izbočeni jagodični lukovi čine gornji deo obraza naglašenim a ispod luka se formira malo udubljenje koje uvlači obraze. Ovakve jagodice želja su većine propadnica ženskog pola.
- Opušteni obrazi posledica su promene u izgledu jagodica kao rezultat starenja.
Visina jagodica svakako ne utiče na njihovu funkciju, samo definiše oblik i izgled lica, a bitna činjenica je da se izgled jagodica na licu danas lako može korigovati.
Korekcija jagodica – razlozi i načini za preoblikovanje jagodica
Korekcija jagodica se na prvom mestu radi iz estetskih razloga, dakle preoblikovanje radi postizanja subjektivnog zadovoljstva izgledom. Najčešći razlog je upravo postizanje savršene proporcije lica preko visine i pozicije jagodica, kao i njihove simetrije.
Pored čisto estetskih želja, postoje određena traumatska stanja koja mogu biti razlog za korekciju, poput:
- Povreda i posledičnih promena na jagodicama.
- Kongenitalnih (urođenih) mana u strukturi jagodica.
Isto tako, korekcija se može raditi zbog posledica koje nastaju zbog fizioloških promena kao što su:
- Veliki i nagli gubitak kilograma gde dolazi do opuštanja i gubitka elastičnosti u predelu obraza.
- Starenje, koje donosi upale obraze i izmenjene konture lica.
Korekcija jagodica sprovodi se putem estetske hirurgije i estetskih korektivnih metoda koje obuhvataju dve osnovne vrste zahvata:
- Hirurške korekcije jagodica na licu – operacije
- Nehirurške korekcije
Svaka metoda ili intervencija ima svoje prednosti i indikacije za sprovođenje. Izbor načina korekcije jagodica uvek se donosi uz konsultaciju sa izabranim hirurgom.
Operacija jagodica – vrste hirurških korekcija jagodica na licu
Hirurške opcije za korekciju previše istaknutih ili pak ravnih jagodica, mogu se raditi kada su sve kosti glave i lica završile svoj rast i dobile konačnu formu. To je uglavnom period kasne adolescencije, znači ne pre 21. godine.
Operacija može ići u dva smera:
1. Operacija uvećanja jagodice putem implantata jagodične kosti. Implantati za lice obuhvataju i vrstu namenjenu za obraze, putem kojih se koriguju udubljene ili ravne jagodice. Ponekad se rade uz rinoplastiku, ili uz kompletno zatezanje lica.
Implanti za uvećanje obraza mogu postići sledeće efekte:
- Dodati visinu jagodicama
- Dodati punoću obrazima
- Poboljšati obe stavke
Uvećanje i oblikovanje jagodica se vrlo uspešno obavlja i putem procedure fat-transfera (preraspodela sopstvenog masnog tkiva). Ovaj zahvat liposkulpture lica primenjuje se na regiju obraza čime se popunjavaju upali obrazi i podižu jagodice.
2. Operacija smanjenja jagodične kosti, tzv. redukcija zigomatične kosti podrazumeva eliminisanje dela ove kosti radi smanjenja širine lica. Važno je naglasiti da ovaj zahvat ne rešava problem širine lica zbog masnih naslaga na obrazima. Za ovu intervenciju uglavnom se opredeljuju pripadnici Azijata, koji prirodno imaju šire jagodične lukove.
Obe hirurške intervencije se rade u opštoj anesteziji i ne ostavljaju rezove i ožiljke na koži jer se rezovi rade kroz unutrašnjost usta.
Operacija jagodica jeste invazivna metoda korekcije, ali je jedina koja daje trajni efekat, bez potrebe za rekorekcijom.
Nega i oporavak nakon hirurške intervencije
Oporavak i postoperativna nega podrazumevaju poštovanje higijensko-dijetetskih preporuka dobijenih od hirurga. Trajanje oporavka je individualno, zavisi od opšteg zdravstvenog stanja i od pridržavanja saveta lekara.
Glavne karakteristike oporavka:
- Prosečno traje dve nedelje, ali zarastanje kostiju traje do 6 nedelja.
- Ne treba se izlagati fizičkim aktivnostima u tom periodu.
- Postoji mogućnost pojave bola i neprijatnog osećaja na mestima operativnog reza.
- Može postojati blag otok ili modrica u regiji urađenog zahvata.
- Treba izbegavati izlaske na sunce i boravak napolju na visokoj temperaturi.
- Ishrana treba da bude bazirana na kašastim obrocima s obzirom da su rezovi u samim ustima, a po savetu hirurga se postepeno normalizuje ishrana.
- Higijena usne duplje sprovodi se po savetu lekara.
- Svaku promenu stanja (pojava temperature, kljucajućeg bola) treba odmah prijaviti nadležnom hirurgu.
Nehirurška korekcija jagodica – hijaluron fileri
Ukoliko niste pristalica operativne korekcije, postoje nehirurške metode za preoblikovanje jagodica na licu. Na prvom mestu, kao najviše tražena je ubrizgavanje hijalurona u jagodice. Ulepšavanje i podmlađivanje lica hijaluronskim filerima može se raditi sa prvom pojavom spuštanja i opuštanja obraza.
Hijaluron u jagodicama – prednosti ovakve korekcije
Hijaluron dermalni fileri i injekcije za povećanje obraza predstavljaju nehiruršku metodu za uvećanje jagodičnih kostiju. Ova neinvazivna tehnika za poboljšanje izgleda obraza ima višestruke prednosti:
- Ovi dermalni fileri su najsličniji prirodnom hijaluronu koji ulazi u sastav kože, te su mogućnosti alergijske reakcije minimalne ili nikakve.
- Efekti koji se postižu daju potpuno prirodan izgled, dobija se jedrina obraza i optimalno povećanje jagodica i obraza.
- Istovremeno se ublažavaju bore i dobija izgled zategnutog lica, kao da je urađen kompletan face-lifting.
- Hijaluron u jagodicama se ravnomerno raspoređuje ispod kože obraza.
- Fileri hijaluronske kiseline ne blokiraju mimiku lica, za razliku od botoxa koji se takođe ubrizgava kao dermalni filer. Ovaj botulinum toxin A privremeno dovodi do smanjenja aktivnosti određenog mišića i na taj način se postiže zategnutost kože dok je mišić umiren, ali ume da učini neprirodan izgled lica.
- Ovu metodu odlikuje jednostavnost i brzina izvođenja, ne postoje komplikovane pripreme niti dugotrajan oporavak.
- Na kraju, ali ne kao najmanje bitna prednost je cena. Hijaluron fileri su znatno jeftiniji od operacije jagodica i koštaju u proseku 200e za 1ml, dok hirurške metode korekcije dostižu cenu od jedne do par hiljada eura.
Ko ne sme a kome se preporučuje korekcija jagodica hujaluronom?
Korekcija jagodica hijaluronom preporučuje se svima koji žele brze rezultate i zahvat bez pre i posttretmanskih obaveza i neophodnog oporavka. Sa prvom pojavom spuštanja i opuštanja obraza hijaluron fileri će ulepšati jagodice lica.
Ne preporučuje se u sledećim slučajevima:
- Tokom trudnoće i dojenja
- Kada je koža obraza pod nekim upalnim procesom
- Osobe koje imaju kancer, neko autoimuno oboljenje ili su na imunološkoj terapiji
- Retke su, ali postoje osobe alergične na hijaluronsku kiselinu, i njima se svakako ova metoda ne preporučuje.
Hijaluronske filere smeju da rade svi van ove grupe, a starosne granice nisu striktno definisane. Najčešći su pacijenti starosne dobi od 35 do 55 godina života, ali izlazak iz proseka je čest jer asimetrija jagodica ili njihova promena zbog godina su uslovljeni genetikom i životnim navikama.
Kako se aplikuje hijaluron u jagodice i da li je bolno?
Svaka hirurška ili nehirurška metoda korekcije jagodica podrazumeva prvo konsultaciju sa lekarom, na kojoj će se definisati:
- Željeni oblik jagodica
- Količina hijalurona koja je potrebna
- Vrsta hijalurona koja će se upotrebiti spram tipa kože i nedostatka koji treba korigovati
- Preoperativna eliminacija aspirina ili drugih antikoagulantnih lekova 7 dana pre intervencije
Sama aplikacija hijalurona sprovodi se na sledeći način:
- Lice se dobro očisti od svih nečistoća.
- Na regiju koja će se tretirati aplikuje se anestetik krema i ostavlja 15-ak minuta.
- Hijaluron se aplikuje u određene tačke jagodica putem izuzetno tankih iglica.
- Nakon ubrizgavanja hijalurona, mesta uboda se masiraju da bi se izbegle grudvice, a lice dobilo prirodnu jedrinu i volumen.
- Tretman traje od 20 do 60 minuta, zavisno od količine filera i obuhvaćene regije.
- Zbog nanetog anestetika i aplikacije izuzetno tankim iglicama, bol nije prisutan ili je sveden na najmanju moguću meru.
Koliko hijalurona “traži” jedna korekcija jagodica i koliko traje efekat?
Za postizanje prirodnog, neupadljivog i osveženog izgleda jagodice, uglavnom je dovoljan 1 do 2 ml hijalurona. Naravno, ako je u pitanju veći gubitak volumena obraza ili su u pitanju potpuno ravne jagodice, ta količina može biti nešto veća.
Prvi rezultati se vide odmah nakon tretmana, ali lice dobija konačan “novi” savršen izgled nakon 2 do 3 nedelje.
Najčešće je efekat vidljiv 6 do 18 meseci, pri čemu je kod prvih aplikacija kraći period trajanja, a nakon nekoliko ponavljanja postiže se trajnost od čak dve godine.
Preporuka je da se jednom godišnje ponovi i “osveži” tretman.
Nega i oporavak nakon korekcije jagodica hijaluronom
Odmah nakon korekcije filerima hijalurona pacijent je spreman za povratak kući. Nema posebnih mera opreza niti dugog oporavka. Povratak uobičajenim aktivnostima nastavlja se već sutradan.
Ipak, postoji par preporuka o postupanju i nezi lica nakon hijalurona:
- 24 sata nakon tretmana izbegavati fizičku aktivnost i znojenje.
- Ne vršiti pritisak na tretirano područje.
- Ne šminkati se u tom periodu.
- 72 sata nakon tretmana ne ići u solarijum ili se izlagati suncu, izbegavati odlazak na bazen ili u saunu.
- Redovno čistiti i hidrirati lice.
- Negovati lice uobičajenim preparatima za negu.
Postoje li rizici i neželjeni efekti koje nosi korekcija jagodica na licu?
Rizici i neželjeni efekti razlikuju se u odnosu na vrstu korekcije, da li je u pitanju operaciija ili nehirurška korekcija jagodica.
Koje su to potencijalne komplikacije i rizici koje nose ove dve metode?
Operacija jagodica | Nehirurška korekcija jagodica | |
Oporavak | Potpuno zarastanje kosti jagodice traje do 6 nedelja. | Povratak normalnim aktivnostima posle 12 – 24h |
Bol | Prisutan 3 do 5 dana. Ako je indikovan analgetik, izbegavati aspirin i ibuprofen. | Nema. Moguće samo blago peckanje tokom same aplikacije hijalurona. |
Infekcija rane | Kad postoji rana, postoji i mogućnost infekcije, a rešava se antibioticima. Izuzetno retko teška infekcija zahteva uklanjanje implantata. | Nema rane. Jedva primetne tačkice od uboda mogu biti prisutne 12 sati. |
Modrice | Mogu trajati do 2 nedelje | Prisutno blago crvenilo 12 sati nakon
intervencije. |
Hematomi | Krvni podlivi mogu zahtevati drenažu | Nema |
Izmenjene senzacije | Gubitak osećaja u unutrašnjosti usta. Može potrajati i do 6 nedelja. | Nema |
Pomeranje implantata | Izuzetno retko, ali moguće. | Nema |
Tabela 1. Rizici i komplikacije različitih tehnika korekcije jagodica
Saveti i preporuke vezani za preoblikovanje jagodica
Bez obzira da li se radi operacija jagodica ili nehirurška korekcija, veoma je važno:
- Znati šta se želi postići i zašto.
- Odabrati kvalifikovanog hirurga sa iskustvom i proverenim rezultatima.
- Poslušati savete hirurga o vrsti korekcije koja je za vas najbolja (za konsultacije postoji lako dostupan kontakt)
- Redovno ići na kontrole.
Estetska hirurgija lica i vrata je grana hirurgije koja vam u najvećoj mogućoj meri omogućava savršeno, harmonično i mladalački sveže lice. Bilo koja tehnika korekcije jagodica obezbediće izvanredne estetske rezultate, ostaje samo da uživate u novim, besprekornim jagodicama i obrazima.