Tokom poslednjih godina upotreba sopstvenog masnog tkiva – fat transfer postaje sve popularnija, posebno kada su upitanju korekcija zadnjice i ulepšavanje lica masnim tkivom. Osim toga, modni trendovi se menjaju i sada više nego ikad ističe se važnost skladne figura ženskog tela, naročito grudi i zadnjice. Kupaći kostimi više nisu kao pre dvadeset ili trideset godina, i oni zahtevaju zaobljenu figuru da bi došli do izražaja, gde na scenu stupa procedura povećanje zadnjice.
Silikoni popularniji od sopstvenog tkiva
Uprkos rastućoj popularnosti procedura transfera masti, u nekim slučajevima on nije pogodan izbor za augmentaciju zadnjice. Obično se radi o osobama koju su mršave, koje nemaju dovoljno rezervi sala za transplantaciju. Tada se često dešava da se pacijentkinje prepuštaju nezdravoj ishrani kako bi se ugojile i nadoknadile taj nedostatak. Paradoksalna situacija nastaje kada one nakon korekcije zadnjice požele da istope nagomilane masnoće, pa u tom procesu „strada“ i sveže transplantirano adipozno tkivo u zadnjici.
U opštem smislu, devojke koje su izgubile na telesnoj težini najčešće se upuštaju u korekciju zadnjice implantima. To je posebno pogodno ukoliko pacijentkinja ima višak kože na zadnjici ili ako zadnjica ne dolazi do izražaja („ravna“ zadnjica) ili je pak neproporcionalno manja u odnosu na celokupnu figuru tela.
Kada silikoni stupaju na snagu?
Kada je korekcija transferom sopstvene masti neizvodljiva, alternativu predstavljaju silikonski implanti! Silikoni mogu da nadomeste nedostatak tkiva i koriguju siluetu zadnjice, ali je u tom slučaju najvažnije pitanje ko će obaviti ugradnju silikona i na koje mesto. Razvojem nauke izbor silikonskih implanata postaje sve raznovrsniji, tako da na izbor danas imamo veliki broj silikona i drugih implanata različitog oblika, veličine, teksture (gustine) i drugih karakteristika.
Pozicija implanta pri brazilskoj augmentaciji zadnjice
Najčešće se govori o dve pozicije implanta, a to su intramuskularno i subfascijalno pozicioniranje silikona.
- Subfascijalno postavljeni implanti– Silikonski implanti sa postavljaju između mekog tkiva zadnjice i mišića. Hirurški zahvat je jednostavniji, a bol je nešto manji nego kod intramuskularnog postavljanja. S druge strane, ovde postoji nešto veća mogućnost infekcije, ali je period oporavka znatno kraći i ukupan diskomfor osetno manji. Za izbacivanje nagomilane tečnosti koriste se drenovi. Ovakav zahvat nije pogodan za sve, jer zahteva veću količinu mekog tkiva i kože kako se implant ne bi video pod kožom.
- Intramuskularno postavljanje implanata– Ova procedura je zahtevnija od gorepomenute varijante i zahteva više odricanja, u smislu dužeg trajanja i intenziteta postoperativnog bola, složenosti same operativne tehnike i većeg rizika od formiranja seroma. U ovom slučaju implant se postavlja ispod mišića i tada je gotovo sigurno da se ovako postavljen implant neće videti, jer je dobro kamufliran mekim tkivom i mišićima zadnjice.
Treba naglasiti da, bez obzira na vrstu procedure, pacijentkinja treba da se bavi fizičkim aktivnostima kako bi obezbedila pravilno zarastanje, skratila period oporavka i sačuvala zadovoljstvo ishodom operacije.