U poslednje vreme, podizanje zadnjice implantima ili sopstvenim masnim tkivom (fat transfer) postaje sve popularnija procedura kojom se maksimalno popravlja oblik zadnjice, volumen i njena pozicija tj. nivo uzdignutosti.
Na šta se odnosi gluteoplastika?
Gluteoplastika ili podizanje zadnjice glutealnim implantima, odnosi se na liposkulpturnu proceduru kojom se vrši korekcija kongenitalnih, traumatskih i naslednih deformiteta zadnjice i celokupne anatomije glutealne regije, kao i estetsko poboljšanje kontura zadnjice. Potpuna korektivna procedura osim ugradnje glutealnih implanata često iziskuje i liposkulpturu tela tj. transfer masnog tkiva kao i liposukciju sa ciljem dostizanja estetskog maksimuma .
Brazilsko povećanje zadnjice, zapravo podrazumeva uklanjanje masnog tkiva sa mesta gde ga ne želimo i nakon ugradnje implanta ovo tkivo može da se iskoristi za naglašavanje određenih delova zadnjice, oblikovanjem i povećavanjem. Mesta za inserciju masnog tkiva se označavaju i ova mesta su zapravo delovi zadnjice koji mogu najviše da doprinesu popravljanju projekcije i oblika zadnjice. Veoma važno je da se naglasi da ova procedura zapravo donosi dugotrajne estetske rezultate.
Kako da rezultati podizanja zadnjice budu trajni
Nakon nekoliko meseci, jedan deo masnog tkiva će biti potrošen od strane organizma, pa će biti neophodna dodatna korekcija zadnjice sa ciljem da se dodatno, novo tkivo aplicira na delove zadnjice gde je prokrvljenost znatno veća (kako bi se broj izgubljenih masnih ćelija sveo na minimum).
Treba naglasiti da su rezultati ovakve vrste podizanja zadnjice prilično trajni, ali pod uslovom da pacijent održava stalnu telesnu težinu i prati uputstva hirurga (nakon operacije jedno vreme je strogo zabranjeno sedenje). Još neke od prednosti kod brazilskog podizanja zadnjice su rezultati koje kombinovani efekti liposukcije i lipotransfera veoma vidljivo i znatno ulepšavaju telo naglašavanjem neophodnih oblina zadnjice.
Ubacivanje glutealnih implanata
Ubacivanje glutealnih implanata u zadnjicu se vrši kroz malu, gotovo neprimetnu inciziju. Glutealni implanti za zadnjicu su napravljeni od znatno čvršće forme silikona od one koja se koristi za ugradnju silikona u grudi (nisu od gela) tako da ne postoji mogućnost njihovog curenja i pucanja. Glutealni zadnjični implanti su napravljeni u posebnom obliku koji može da izdrži visok pritisak bez deformacija ili rascepa. Osim toga, verovatno najvažnija odluka koja se donosi pre operacije zadnjice jeste na kom mestu će se implant staviti.
Subfacijalna pozicija implanta predstavlja nešto jednostavniji zahvat a oporavak je kraći i nelagodnost manja. Kod ovakve pozicije implanata moguće je aplicirati i dosta veće implante, čak i do 500 ccm. Ali ova operativna tehnika zahteva upotrebu drenova koji imaju ulogu otklanjanja suvišne tečnosti i smanjenja upale tj. infekcije rane. Međutim, preduslov za ovakvu tehniku operativnog rada je postojanje znatnog sloja mekog tkiva između mišića i kože zadnjice.
Intramuskularna pozicija implanta predstavlja manji rizik od infekcije i seroma ali je i operativni zahvat komplikovaniji i duži kao i bolniji oporavak. Idealne pacijentkinje za ovu proceduru su one koje nemaju mnogo potkožnog masnog tkiva u glutealnoj regiji i koje imaju cilj da umereno povećaju zadnjicu.
Konačni rezultati su vidljivi u trećem mesecu nakon operacije, mada je promena jasno vidljiva i dosta ranije.
Statistika potvrđuje da glutealni implanti zadržavaju željene obline i konture zadnjice i do deset godina nakon operacije, a postoje i autori koji tvrde da su efekti glutealnih implanata maltene doživotni.