Otprilike oko 25-te godine života, na površini kože postaju vidljivi znaci opšteg starenja kože. U tim godinama se usporavaju metabolički procesi u koži, a strukture kože počinju da slabe i smanjuje se proizvodnja supstanci koje zatežu kožu i čine je glatkom. Ovo je sve posledica kombinovanog uticaja unutrašnjeg procesa starenja organizma i spoljašnjih faktora.
Jedan od najprimetnijih znakova starenja su bore, koje postaju sve dublje kako vreme prolazi. Postoje više načina da se bore koriguju, kako neinvazivno tako i hirurški. Neki obezbeđuju trenutnu korist, dok drugi daju dugotrajne rezultate.
Zašto nastaju bore?
Kako starimo, količina supstanci koje održavaju našu kožu glatkom se smanjuje. Tu spadaju kolagen, elastin i hijaluronska kiselina. Kod mladih osoba, pravilan raspored dermalnog tkiva i velike zalihe kolagena i elastina, doprinose gradivnoj strukturi i koža deluje ujednačeno i čvrsto. Vremenom unutrašnji procesi starenja predodređeni našim genima, u sadejstvu sa oksidativnim stresom koga uzrokuju spoljni faktori (npr. izlaganje sunčevim zracima), počinju da utiču na izgled kože. Godišnje smanjenje nivoa kolagena od 1% i sve lošije organizovan raspored dermalnog tkiva dovode do gubitka jačine kože i pojave bora.
Još jedan ključni faktor u nastanku bora je pad proizvodnje hijaluronske kiseline. U pitanju je vezivna supstanca koja okružuje ćelije, dajući koži mladalački, gladak izgled. Smanjenje njene količine prouzrokuje gubitak osećaja punoće i čvrstine kože i čini je podložnom nastanku bora. Procesi opšteg starenja takođe doprinose gubitku gustine i gubitku volumena.
Gde su one najuočljivije?
Za razliku od gubitka volumena ili gubitka čvrstine i elastičnosti kože, bore su lako uočljive jer se javljaju kao izražene linije ili nabori na licu. Obično prvo postaju vidljive u određenim područjima:
- Na čelu možete primetiti horizontalne linije i bore između obrva. One počinju kao „bore mimike“ i delom su posledica izraza lica. Vremenom se produbljuju.
- U spoljnim uglovima očiju javljaju se fine bore, koje vremenom postaju sve izraženije. One su poznate kao „vranine noge“ ili „bore smejalice“. Te bore se često prve primete. Razlog tome je što je tanja koža sklonija boranju nego drugi delovi lica.
- Između nosa i usta javljaju se dublje bore koje povezuju ta dva dela lica. One su poznate kao nazolabijalni nabori. Pojava ovih bora može se povezati sa gubitkom volumena jer su takođe znak opuštanja kože.
- Na celom licu se tokom vremena pojavljuju bore. Na njih ne utiču izrazi lica i one su uvek vidljive. Prvo se javljaju kao struktura nalik krep papiru koja starenjem postepeno prelazi u izraženije bore. Smanjenje elastičnosti i gustine doprinosi njihovom nastanku. Mogu se pojaviti bilo gde na licu, ali su najuočljivije oko i direktno ispod područja očiju.
Glavni faktori rizika
Izlaganje sunčevim zracima. Ako je koža nezaštićena na suncu, UV zraci mogu doprineti pojavi bora. Produženo i ponavljano izlaganje oštećuje kolagen i dovodi do smanjenja elastičnosti i slabljenja strukture kože, pa bore lakše nastaju.
Pušenje. Oksidativni stres je posledica pušenja i on omogućava slobodnim radikalima da oštećuju strukturu kože i doprinose opštim znakovima starenja, uključujući bore. Pored toga, nikotin i hemikalije u cigaretama oštećuju kolagen i elastin u koži. To utiče na jačinu i elastičnost i takođe može izazvati pojavu bora.
Kako ukloniti bore?
Ukoliko se bore nalaze oko očiju, a one su posebno istaknute na gornjim i donjim kapcima, tada je pravo rešenje za njih – hirurško rešenje. Proces otklanjanja bora na ovaj način naziva se korekcija kapaka – blefaroplastika. Učinak može biti tako dobar se pacijent „podmladi“ čak i za 10 godina! Tu je i uklanjanje bora na čelu.
Pogledajte i: Kako ukloniti bore na vratu i dekolteu »
Takođe, treba razmotriti i ostale (naročito one sa hijaluronskom kiselinom) koji mogu da budu kratkotrajnog ili pak, dugotrajnog efekta (npr. artefill permanentni filer). Više o tome možete da pročitate i u tekstu sa našeg bloga: Otklanjanje bora i podmlađivanje lica.