Dokazi koji potvrđuju starenje kože ne mogu se večno sakrivati. Svaka promena na koži poput bora i opuštanja zategnutosti, kao i seda kosa, najuočljiviji su znaci starenja.
Starenje je svakako neminovan fiziološki proces pri kojem svi slojevi kože prolaze kroz niz složenih promena. Svaka koža različito stari što znači da su i znaci starenja specifični za svaku osobu.
Šta podrazumeva starenje kože?
Starenje kože obuhvata niz promena koje se dešavaju tokom vremena, deo njih je posledica godina a drugi deo posledica spoljašnje sredine.
Koji su znaci starenja kože:
Gubitak elastičnosti: Kolagen i elastin, dva ključna proteina u koži, postepeno se vremenom razgrađuju. To dovodi do opuštanja kože, pojave bora i gubitka tonusa.
Pojava bora: Bore su prvi vidljivi znaci starenja i nameću nam pitanje kako nastaju bore i kako ih ukloniti? Vrlo kratko rečeno one se formiraju zbog smanjenja elastičnosti kože i ponavljanih pokreta mišića lica (kao što su smejanje, mrštenje, čuđenje)
Smanjenje volumena: Gubitak masnog tkiva ispod kože može uzrokovati smanjenje volumena lica. Jagodice mogu izgubiti punoću, a obrazi postaju manje izraženi i “padaju”.
Promene u teksturi: Koža postaje grublja i suvlja. Pore mogu postati vidljivije, a ten ne tako ujednačen kao u mlađim godinama.
Hiperpigmentacije: Starenje kože može dovesti do pojave tamnih mrlja, staračkih pega i neujednačenog tena. Ovo je često posledica dugotrajnog izlaganja suncu, odnosno znak je fotostarenja kože.
Suvoća kože: Starenje smanjuje sposobnost kože da zadržava vlagu. Suva koža može biti sklona svrabu, perutanju i iritacijama.
Promene u krvnim sudovima: Kapilari postaju krhkiji i mogu se pojaviti crvene mrlje ili proširene vene na površini kože.
Smanjenje regeneracije: Koža se sporije obnavlja. Ožiljci od akni ili drugih povreda mogu ostati vidljivi duže.
Promene u masnoći: Žlezde mogu proizvoditi manje sebuma, što utiče na hidrataciju kože.
Važno je napomenuti da starenje kože zavisi i od genetike, načina života i spoljnih faktora, a znaci starenja se ne javljaju isto kod svih ljudi.
Kada počinje starenje kože?
Nauka i statistika govore da starenje kože započinje već od 25. godine života i to je fiziološki, genetski programiran proces koji se odvija tokom vremena. Ovaj proces karakterišu promene u anatomskoj strukturi i funkciji svih delova kože.
S obzirom da je lice deo tela koji je uvek izložen sunčevim zracima, aerozagađenju, česticama šminke i raznim prljavštinama, starenje kože lica se prvo vidi. Bore na čelu ili fine linije oko očiju brzo počinju da smetaju.
Takođe, iz istog razloga, starenje kože ruku postaje vidljivo u ranijim godinama. Uvek otkrivena koža ruku upija UV zrake, a često pranje, ribanje kućnim hemikalijama ili dezinfekcija ruku dodatno utiču na pojavu ranih znakova starenja ruku. Podmlađivanje šaka tada može biti tretman izbora koji će omogućiti nov izgled koži nadlanice.
Starenje kože lica i promena trougla lepote
Kako starimo, naše lice prolazi kroz promene. Trougao lepote, koji obuhvata čelo, jagodice i bradu, takođe se menja. Gubitak volumena i elastičnosti može uticati na ovaj trougao mladosti, što rezultira promenama u izgledu lica.
U mladosti, oblik lica ima formu naopako okrenutog trougla gde su jagodice najširi deo lica a prema bradi se sužava. Sa godinama jagodice na licu gube potkožnu masnoću a pod uticajem gravitacije obrazi padaju te se širina spušta na donji deo lica a prema korenu nosa se sužava.
Liposkulptura lica veoma uspešno sprečava “okretanje trougla”.
Intrinzično i ekstrinzično starenje kože
Starenje kože ima dvojake načine razvijanja, može imati untrašnje uzroke starenja (intrinzične) i spoljašnje (ekstrinzične)
Intrinzično starenje je genetski proces koji se dešava unutar organizma. To je prirodni, biološki proces koji dovodi do promena u strukturi kože.
Ekstrinzično starenje je posledica spoljnih faktora kao što su sunčeva svetlost, pušenje, zagađenje i druge okolnosti.
Istraživanja govore da su generalno spoljašnji faktori glavni uzrok starenja kože i da samo 3% odlazi na unutrašnje faktore!
Faktori koji utiču na starenje kože
Kao što smo naveli, faktori mogu biti unutrašnji i spoljašnji, pa pogledajmo više o tome.
Unutrašnji faktori:
Nasledni, odnosno genetika i biološki proces starenja – Kada znamo građu i funkciju kože, lako možemo shvatiti promene koje se dešavaju na svim slojevima kože, a to su:
- Epiderm, kao spoljašnji sloj, reflektuje promene koje se dešavaju u dubljim slojevima kože. Površina kože postaje suvlja, tanja, grublja i naborana.
- U dermu, srednjem sloju kože, dolazi do smanjenja kolagena i elastina, a ćelije slabije zadržavaju vlagu jer se gubi i hijaluronska kiselina.
- U hipodermu se gubi potkožno masno tkivo i koža gubi svoju zategnutost i jedrinu.
Takođe i cirkulacija sa godinama usporava što ima za posledicu nedovoljno snabdevanje svih tkiva kiseonikom i hranljivim materijama, te koža gubi sjaj i živost.
Genetika određuje šta ćemo naslediti, a svetla put, bela i suva koža sklonija je nastanku bora i ranijem starenju.
Spoljašnji faktori:
Sunčanje i solarijumi: Dokazano je da UV zraci najviše utiču na starenje kože, oštećuju kolagen i elastin što dovodi do bora i opuštanja kože. Pojava staračkih fleka takođe je posledica uticaja UV zraka.
Nikotin i alkohol: U velikoj meri usporavaju cirkulaciju, uništavaju kolagen i elastin, narušavaju hidriranost kože.
Nedovoljna hidratacija: Nedovoljan unos vode u organizam može doprineti bržem starenju kože.
Nedovoljno spavanja: Kvalitetan san omogućava obnovu kože tokom noći.
Neadekvatna ishrana: Hrana sa previše šećera loše utiče na ten i zdravlje kože i ona gubi elastičnost i svežinu. Molekuli šećera se vezuju za proteine, što dovodi do bržeg smanjenja količine kolagena u koži.
Zagađen vazduh: Izduvni gasovi automobila, fabrika i drugih industrijskih postrojenja oslobađaju slobodne radikale koji štetno utiču i na kožu. Kako koža stari i kako se zagađivači akumuliraju, koža gubi sposobnost da uz pomoć antioksidanata “uhvati” i neutrališe slobodne radikale.
Stres: Hormoni stresa (adrenalin i kortizol) ubrzavaju proces starenja kože, a istovremeno u stanju napetosti čovek se više mršti i produbljuje bore.
Zapostavljanje nege kože: Osnovna kućna nega kože usporava proces starenja, a podrazumeva prvenstveno adekvatno čišćenje i hidrataciju kože.
Zaista je veliki broj faktora koji narušavaju lepotu kože i svakako je teško sprečiti njeno opuštanje i sve ostale posledice starenja. Kako godine odmiču tako je tema zatezanje lica i vrata sve češća u razgovorima, uvek se traži način više za sprečavanje starenja kože.
Kako sprečiti starenje kože?
Prevencija starenja kože sprovodi se od rane mladosti. Pošto biološke promene ne možemo zaustaviti, postoje načini da proces starenja usporimo i sprečimo prerano starenje kože.
11 načina kako usporiti starenje kože
- Štitite kožu od sunca svaki dan. Bez obzira da li ste na plaži ili u poljskim radovima, zaštita od sunca je neophodna. Možete zaštititi svoju kožu traženjem hlada, pokrivanjem odećom koja štiti od sunca i korišćenjem kreme za sunčanje širokog spektra. Kremu za sunčanje treba nanositi svaki dan na kožu koja nije prekrivena odećom. Svaki put kada pocrnite, prerano starite kožu. Ovo važi bez obzira da li ste pocrneli na suncu ili u solarijumu. Svi emituju štetne UV zrake koji ubrzavaju starenje kože.
- Ako pušite, prestanite. Pušenje u velikoj meri ubrzava starenje kože. Uzrokuje bore i žućkast ten bez sjaja.
- Izbegavajte stalno pravljenje grimasa lica jer kontrahujete mišiće ispod kože. Ako više godina stežete iste mišiće pravite linije koje vremenom postaju dublje i trajne. Nošenje naočara za sunce može pomoći u smanjenju bora uzrokovanih žmirkanjem.
- Jedite zdravu, dobro izbalansiranu hranu. Istraživanja sugerišu da konzumiranje puno svežeg voća i povrća može pomoći u sprečavanju oštećenja koja dovode do preranog starenja kože.
- Izbegavajte konzumiranje alkohola. Alkohol dehidrira kožu, a vremenom je i oštećuje. Ovo može učiniti da izgledamo starije.
- Imajte fizičku aktivnost većinu dana u nedelji. Umereno vežbanje može poboljšati cirkulaciju i ojačati imuni sistem. Ovo, zauzvrat, može koži dati mlađi izgled.
- Čistite kožu nežno. Ovaj proces može iritirati kožu i ubrzati starenje kože. Nežno pranje pomaže u uklanjanju zagađenja, šminke i drugih čestica ali bez iritacije kože.
- Umivajte lice dva puta dnevno i nakon jakog znojenja. Redovno čišćenje lica uklanja nečistoće i višak sebuma. Znojenje iritira kožu, pa je potrebno da operete kožu što je pre moguće nakon znojenja.
- Koristite hidratantnu kremu za lice svaki dan. Hidratantna krema zadržava vodu u našoj koži i daje joj mlađi izgled.
- Prestanite da koristite proizvode za negu kože koji peckaju ili izazivaju crvenilo. Iritiranje oštećuje kožu i čini da izgleda starije.
- Pružite koži odgovarajuću kozmetiku i svakodnevnu anti-age negu. Birajte organske, prirodne preparate koji ne sadrže veštačke sastojke, štetne za kožu. Nemojte zaboraviti da prevenirate i bore na vratu i dekolteu.
Kako vreme prolazi i godine počinju da ostavljaju trag na koži pa uz poštovanje svih navedenih saveta često je potrebno dodati i poneku estetsku i kozmetičku proceduru.
Procedure koje mogu odložiti starenje kože
Napredak estetske hirurgije i medicinske kozmetike znatno olakšava prevenciju starenja kože, a sve tretmane možemo podeliti u 4 osnovne grupe (grupa 4R): Redrape, refill, relax, i repair. Tu spadaju različiti tretmani koji se koriste u borbi protiv starenja kože.
U tabeli su opisani i navedeni predstavnici svake od ovih grupa.
GRUPA | CILJ | PROCEDURE | REZULTAT |
1. REDRAPE | Poboljšati tonus i čvrstoću kože. | Radiofrekvencija Laserski tretmani koji stimulišu kolagen
Estetska hirurgija i |
Zategnuta koža i smanjena vidljivost bora |
2. REFILL | Hidratacija i vraćanje volumena koži | Hijaluronski fileri
Ostali dermalni fileri |
Popunjene bore i duboke linije |
3. RELAX | Opuštanje mišića lica kako bi se smanjila pojava bora | Injekcije botulinum toksina | Smanjena kontrakcija mišića i pravljenje mimičnih bora |
4, REPAIR | Ublažavanje oštećenja kože od sunca, ožiljaka i drugih problema | Laserski tretmani | Obnovljena oštećena koža |
Tabela 1. Grupa 4 R procedura za odlaganje starenja kože
Znaci starenja se mogu ublažiti kućnim tretmanima
Uvek je potrebno sprovoditi odgovarajuću negu i zaštitu u kućnim uslovima i na taj način usporiti proces starenja kože i očuvati njenu vitalnost. Redovna nega kod kuće može značajno doprineti očuvanju mladolikog izgleda.
Pogledajmo šta sve može ublažiti znake starenja:
- Upotreba blagih mehaničkih pilinga – Blaga eksfolijacija uklanja mrtve ćelije sa površine kože, čime se poboljšava tekstura i sjaj. Koristite blage pilinge ili četke za lice.
- Upotreba proizvoda sa antioksidantima – Antioksidanti pomažu u zaštiti kože od slobodnih radikala. Potražite kreme ili serume koji sadrže vitamine C i E.
- Korišćenje krema sa retinolom – Retinol je sastojak koji pomaže u smanjenju bora i poboljšava elastičnost kože. Koriste se uvek uz kreme sa zaštitnim faktorom..
- Spavanje na leđima – Spavanje na stomaku ili boku može uzrokovati bore na licu. Spavanje na leđima smanjuje pritisak na kožu i njeno “gužvanje”.
- Nega kože ruku – Starenje kože ruku je nekada vidljivo i pre “starijih” godina. Koristite hidrantne kreme i nosite rukavice tokom hladnih meseci.
- Masiranje kože nežnim pokretima – Koristite blaga neutralna ulja i kreme za masažu koji će poboljšati glatkoću i čvrstoću kože. Veliki je izbor elemenata za masažu koji se mogu kupiti, a koji pravilnom i redovnom upotrebom mogu ublažiti starenje kože lica (roler od žada, 3D roler, gua sha kamen…)
- Ako možete idite na face fitness ili face gym – Posebni masažni pokreti imaju namenu zatezanja pa čak i preoblikovanja lica na potpuno prirodan i bezbedan način. Treniranje mišića lica doprinosi očuvanju njihove čvrstine i zategnutosti.
Čuvajte i negujte kožu kako spolja, tako i iznutra, jer jedino na taj način možete što duže da odložite starenje kože i očuvate zdravlje i mladalački izgled.